Oblečení nám vydrží déle, pokud o ně správně pečujeme. Zde najdete vysvětlení různých symbolů z našich doporučení k údržbě.

Neperte zbytečně.

Neperte zbytečně. Příliš časté praní je nákladné a nešetrné nejen k životnímu prostředí, ale také k našemu oblečení. Mnohdy stačí oblečení vyvětrat a vykartáčovat. Pokud máte na oblečení skvrnu, raději použijte odstraňovač skvrn, než abyste vyprali celý oděv. Přivoňte k oblečení a posuďte, co je potřeba.

Perte na nižší teplotu.

U silně znečištěného oblečení, spodního prádla, povlečení a podobně doporučujeme prát na nejvyšší povolenou teplotu. Pokud je ovšem oblečení znečištěné jen lehce, doporučujeme prát na nízkou teplotu, což je šetrné k vašemu oděvu i životnímu prostředí. Na našem oblečení naleznete informaci o nejvyšší povolené teplotě. Prádlo perte z rubové strany. Barevné oblečení perte prostředky na barevné prádlo. Aviváž použijte pouze tam, kde je to povoleno.Při ručním praní použijte pouze prostředky na ruční praní. Krátce odstřeďte na nízké otáčky, amezíte zatlačení barev a přetáčení švů. Zboží není předeprané – možnost pouštění barvy po 1 až 2 vyprání dochází k ustálení barev. Přesto prádlo perte pouze s dalším prádlem stejného barevného odstínu.

Nepřekračujte dávku pracího prostředku.

Používání nadbytečného množství pracího prostředku výsledek praní nezlepší, naopak, v látce mohou zůstat zbytky pracího prostředku a způsobit podráždění pokožky.

Nechte oblečení uschnout přirozenou cestou.

Sušičky mají nejen vysokou spotřebu energie, ale navíc způsobují výrazné opotřebování našeho oblečení. Proto pokud máte možnost, nechávejte oblečení uschnout přirozeně.

Před praním zavřete suché i normální zipy.

Zbytečnému opotřebení se mnohdy dá předejít tím, že před praním zavřete suché a normální zipy.

Jemné oblečení perte v pracím sáčku.

Pro jemné oblečení, jako jsou například nylonové punčochové kalhoty, podprsenky a jemnější krajky, je nejlepší prací sáček. Prodloužením životnosti uděláte radost nejen své peněžence, ale také životnímu prostředí.

Praní a údržba textilu s kamínky , glitry, flitry, třpytkami, aplikacemi

Veškerý textil s těmito aplikacemi perte pouze ručně (I přes případné značení výrobce praní v pračce) neboť I program ruční praní může tyto aplikace poškodit. Při prani se vyhněte mechanickému tlaku v místě aplikací. Opatrně ždímejte. Pokud je nutné žehlení, tak pouze z rubové strany a na nízkou teplotu. Při nošení si dávejte pozor, aby aplikace nepoškodily jiné předměty, jako svrchní oděv, řemínek kabelky, pas v autě,atd…
Údržba límců, šál, pelerín, kožíšků a oděvů z umělé kožešiny či s prvky z umělé kožešiny
Neumývejte
Nebělit
Nesušte v sušičce
Nežehlit
Nečistěte
Textil je složený a pokud jej chcete mít před nošením krásně načechraný, doporuče se profoukat jej fénem se studeným či vlažným proudem vzduchu

  • výrobky v kombinaci kontrastních barev je nutno po ručním i mechanickém praní dokonale odvodnit, aby nebyla prodlužována doba schnutí a nedocházelo k vzájemnému „prolínání“ barev za mokra
  • odstranění místních intenzivních skvrn a zašpinění doporučujeme přenechat odborníkům (čistírna)
  • jemné druhy pletenin jsou náchylné k zatržení vláken a tvorbě žmolků (např. PP, POP, PES, satén, atd.). Zátrh je mechanické poškození a nemůže být uznán jako reklamace. Žmolkovitost nesnižuje funkčnost výrobku. Nepoužívejte avivážní prostředky, polypropylen váže tuky.
  • výrobky, u nichž bude proveden neodborný zásah, nebudou uznány v reklamačním řízení. 

Suché zipy, často používané na oděvech, mohou při používání způsobit nevratné poškození oděvu. Jedná se o případy, kdy je tímto typem zipu opatřena vnitřní část oděvního výrobku. Při používání rozepnutého oděvu pak dochází k otěru částí zipu a tkaniny výrobku, která je po určité době používání poškozena vytrhanými a staženými nitěmi vazby tkaniny. Velmi lehce se poškodí především výrobek z vlasové textilie. Žmolky - výrobky perte naruby, popř. v pracím vaku, zabráníte tím odření výrobku a žmolkům. Při používání výrobku dbejte, aby nedocházelo k oděrům (kovové a suché zipy, šperky, hodinky, batohy, kabelky apod.) Dále pak opírání se o hrubé předměty
(omítky, kůra stromů atd.) Je známo, že tkaniny a pleteniny ze syntetických materiálů mají zvýšený sklon k žmolkovitosti. Funkčnost klasických spirálových i zoubkových zdrhovadel je ovlivněna četností zapínání. Odstraněním nečistot z výrobku se odstraní i nečistoty ze zapínací plochy zdrhovadla, pevnost zapnutí je pak omezena nebo není vůbec žádná.

Návod na údržbu čepic s kšiltem:

  • používejte pouze prášky bez bělících účinků
  • po každém použití v mokrém prostředí řádně vysušte – neždímejte • opakované dlouhodobé vystavování přímému slunečnímu záření může způsobit změnu barvy

Plavky - doporučená údržba:

  • Výrobek po každém použití vymáchejte, pravidelně perte v jemném pracím prostředku, aby se odstranil chlór, sůl a jiné látky (opalovací krémy, spreje, pot, atd.), které mohou vlákna poškodit. Spálení tkaniny na tobogánu je mechanické poškození!!!
  • Neukládejte vlhké, hrozí zplesnivění.

Návod na údržbu vyšitých a nažehlených nápisů: DOPORUČUJEME:

Zásady čištění péřových bund:

  • pokud perete výrobek doma, doporučujeme použít prací prostředek speciálně určený na praní péřových výrobků a mít sušičku
  • dokonale vymáchat prací prostředek
  • odstředit vodu
  • sušit rychle proudem teplého vzduchu
  • pokud se nedodrží 3 zásadní podmínky:
     a) rychlé sušení b) proud vzduchu c) zachování lanolinu v peří může se stát, že z peří se stanou cucky, peří ztratí přirozenou mastnotu, bunda splaskne, ztratí izolační vlastnosti. Reklamace nebude uznána a v čistírně už Vám nepomohou. Doporučujeme údržbu přenechat do rukou odborníků. Drobné vylézání jednotlivých peříček na povrch nesnižuje užitné vlastnosti výrobku.

Doporučená údržba fleecových výrobků:

  • dodržujte doporučené symboly údržby a hodnoty teplot od výrobce
  • výrobky perte samostatně, po rubové straně
  • pokud výrobek obsahuje žehlící symbol, žehlete pouze po rubové straně
  • po praní výrobek důkladně vymáchejte
  • nesušte výrobek v blízkosti intenzivního tepelného zdroje

Doporučená údržba svetrů s obsahem vlny a bavlny:

  • na praní v pračce používejte program na vlnu
  • používejte jemné prací prostředky určené pro vlnu a to pro praní v ruce i v pračce
  • při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci, zejména u vlněných výrobků
  • výrobky po praní odvodněte, pokud stanoví symbol (program vlna), mírně odstřeďte nebo odvodněte v rozprostřeném stavu v ručníku, nikdy neodvodňujte ručním ždímáním - kroucením
  • výrobky po odvodnění vytvarujte a sušte nejlépe ve vodorovné poloze
  • při sušení výrobky nezavěšujte na šňůru, nezajišťujte kolíky ani jiným nevhodným způsobem

Životnost výrobků ovlivňuje:

  • materiálové složení a módní efekty
  • způsob, jakým je s výrobky zacházeno
  • dodržení postupu údržby dle visaček od výrobce

Stálost rozměrů: piktogram informuje o tom, že daná textilie se po vyprání nebo chemickém čištění nebude nepřiměřeně srážet.

Stálobarevnost: piktogram označuje stálobarevnost výrobku. U výrobku s tímto piktogramem byla ověřena stálobarevnost po praní nebo chemickém čištění, popř. stálobarevnost v otěru za sucha a za mokra související se zdravotní nezávadností. Podle účelu použití výrobce ověřuje i některé další druhy stálobarevnosti. U úpletů vhodných pro sportovní oděvy nebo plavky je například podstatná stálobarevnost v potu, v mořské nebo chlorované vodě.

Mechanické vlastnosti: piktogram označuje výrobky s ověřenými mechanickými vlastnostmi, jako jsou žmolkovitost, vzhled po praní, pevnost v tahu (u tkanin), pevnost v protlaku (u pletenin). 

Symboly údržby

Zde najdete vysvětlení symbolů údržby, které naleznete na cedulce z rubu našich výrobků.

Symbol

Vysvětlení

60c

Oblečení lze prát na normální program v pračce nebo v ruce. Normální odstřeďování. Čísla v symbolu vaničky (od 30° do 95°) uvádějí nejvyšší teplotu, kterou oblečení vydrží. Oblečení lze prát na uvedenou teplotu, případně na nižší.

40c

Čárka pod symbolem znamená, že je oblečení nutné prát šetrným programem. Tento program pere a odstřeďuje jemněji, což je k oblečení šetrnější. Čísla v symbolu vaničky uvádějí nejvyšší teplotu, kterou oblečení vydrží. Oblečení lze prát na uvedenou teplotu, případně na nižší.

rucne

Tento symbol znamená, že je oblečení nutné prát ručně, případně v pračce na ruční program.

neprat

Tento symbol znamená, že se oblečení nesmí prát.

nebelit

Oblečení se nesmí bělit chlórem.

susit1

Lze sušit v sušičce na libovolnou teplotu.

susit2

Lze sušit v sušičce na nízkou teplotu.

susit3

Lze sušit v sušičce na normální teplotu.

nesusit

Nelze sušit v sušičce.

susit4

Lze sušit zavěšené na šňůře.

susit5

Sušení v rozprostřeném stavu.

zehlit

Oblečení lze žehlit. Symbol může mít jednu, dvě, nebo tři tečky, což znamená nízkou, střední nebo vysokou teplotu.

nezehlit

Nelze žehlit ani mandlovat za tepla.

proficisteni1

Profesionální čištění.

proficisteni2

Profesionální čištění vodou.

nelzechemicky

Nelze chemicky čistit.